TMOKLogobogaziciLogo

 

 

 

kitalararasi-yuzme-istanbul

Nedir?
Eşsiz bir macera, zorlu bir mücadele; iki kıtanın kulaçlarla, küreklerle kucaklaşmasıdır Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı…

Tam 27 yıldır Dünya’dan ve Türkiye’den binlerce sporcu dostluk için, yarışmak için, mücadele etmek ve sınırlarını keşfetmek için İstanbul’da bir araya geliyor. Asya’dan Avrupa’ya kulaç atmanın, kürek çekmenin hazzı, İstanbul Boğazının muhteşem güzellikleri ve taraftarların coşkusu ile birleşerek bu benzersiz etkinliği oluşturuyor.

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) himayelerinde, büyük bir toplumsal ve kurumsal destek ile gerçekleşiyor. 1989 yılında 4 kadın ve 64 erkek sporcunun katılımı ile başlayan serüven, her yıl katlanarak büyüyen bir ilgi ile Türk sportif geleneğinin önemli bir parçasını oluşturuyor.

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı… Yarışmanın ötesinde sizleri bir festivale, bir şenliğe, spora ve sağlığa davet ediyor…

Nerede?

Tarihin, sanatın ve kültürlerin yolunun kesiştiği noktada spor için buluşuyoruz. Asya ve Avrupa, bir yarışla, Istanbul Boğazı’nda birleşiyor.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak. İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu bir yarış yaşanacak. Tarihin, modern Türkiye ile el sıkıştığı İstanbul’un incisi Boğaziçi’nde yüzücülerin kulaç sesleri yankılanacak. Boğazın iki yakasına dizilmiş tarihi yalıları, hisarları ve sarayları ile İstanbul benzersiz hazinesini yüzücülerle paylaşacak.

Ne İçin?

“Herkes için spor” diyoruz.. Sizleri sağlıklı bireyler olmaya, sağlıklı toplumlar oluşturmaya çağırıyoruz…

Hedeflerini, spor bilincinin ve ahlakının geniş kitlelere ulaştırılması çerçevesinde oluşturan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi; her yaştan, her kesimden ve her cinsiyetten insanın ayrım yapmaksızın, sporu hayatlarının bir parçası haline gertirmeleri için çalışmaya aralıksız devam ediyor.

Ulusal ve uluslararası alanda güçlü marka değeri ile Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, yüzmeye gönül veren tüm insanları biraraya getirecek, ortak bir kulvarda seslerini kuvvetlendirecek ve daha uzaklara ulaşmasını sağlayacak bir etkinlik. Her yıl artan sporcu katılımı ile birlikte, toplumsal farkındalık ivme kazanıyor, olimpik ruh büyüyerek tüm kesimleri kucaklıyor, yarışların enerjisi Boğaziçi’nden Dünya’ya yayılıyor.

istanbul-bogazda-yuzme

Ne Zaman? 

İstanbul Boğazı, yüzme tutkunlarına Temmuz’da izin veriyor…

Boğaz nadiren durgun, nadiren uygun… Boğaz insan gibi günü gününe uymaz, boğaz akar, durmaz. 24 Temmuz’da anlaştık. Izin verecek, insanlar yüzecek. Kuruçeşme Parkı’na aileler gelecek, çocuklar gülecek, pankartlar açılacak, alkışlar kopacak, tezahuratlar Asya’dan Avrupa’ya ulaşacak…

Nasıl?

27 yıldır farklı disiplinlerde ve kategorilerde devam eden Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, 28.yılında yaş aralıklarına göre 12 farklı yaş kategorisinde yüzme yarışları ile düzenlenecek.

Sıcak bir Temmuz sabahında, gemi ve tanker geçişlerine kapanan Boğaziçi bir günlük sessizliğin tadını çıkartırken, serinleten boğaz esintisi ile birlikte yüzücüler başlangıç noktalarında yerlerini alacak. Ardından yüzlerce sporcu Kanlıca iskelesinden kendilerini Boğazın sularına bırakacak. Uykusundan uyanan Boğaziçi kulaç seslerine karışacak.

samsung-kitalararasi-yuzme

Kim?

Çocuğundan, engellisine; esnafından, holding sahibine, 7’den 77’ye… Hepimiz Boğazdayız… Kuruçeşme Parkı’ndayız.

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, her meslekten, her yaştan ve her dilden insanı spor için, eğlenmek için, yarışmak için biraraya getiriyor. Yıllardır yarışlara katılanlar, eski bir dost ile karşılaşmanın mutluluğunu yaşarken; yeni sporcular belkide hayatlarında yalnızca birkez gerçekleştirebilecekleri bir hayale dakika sayıyor.

Festival alanında çocuklar kendi yarışlarını düzenliyor, aileler tanışıyor, konuk evlerinde sohbetler derinleşiyor, bir ağacın gölgesinde soğuk bir içecek, kahvaltı için çimlere serilmiş bir masa örtüsü, çevrede bayraklar ve pankartlar, havada müzik, yerde dans. Herkes bu dev şölenin bir parçası. Sporcu alanında son hazırlıklar tamamlanıyor. Isınma hareketleri, zaman yaklaştıkça yerini heyecanlı bir bekleyişe bırakıyor.

Aileler, sevgililer, dostlar, arkadaşlar orada. Firmalar, markalar, kurumlar, kuruluşlar orada. Duyup gelen, yoldan geçen, merak eden, çocuğunu gezdiren orada. İngiliz, Fransız, Japon, hatta Tibetli orada. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı herkes için büyük bir buluşma.


Yüzücü Listesi İçin Tıklayabilirsiniz

ÖNEMLİ DUYURU

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin ‘Herkes İçin Spor’ teması etkinlikleri arasında yer alan “28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı”, ilan edilmiş olduğu üzere 24 Temmuz 2016 tarihinde yapılacaktır. Etkinliği şimdiden takvimlerinize not etmenizi rica ederiz.

Akreditasyon ve Enformasyon Masaları, 22 ve 23 Temmuz tarihlerinde saat 10.00 – 17.30, yarış günü olan 24 Temmuzda ise saat 07.00-08.30 arasında yarışın finiş noktası olan Cemil Topuzlu Parkı’nda hizmet verecektir. Akreditasyonunu tamamlayan sporcular için 22 ve 23 Temmuz tarihlerinde 10.00 – 17.00 saatlerinde, Kuruçeşme – Kanlıca arasında yarış parkuru tanıtım gezileri tekne ile gerçekleştirilecektir.

Kaynak: http://bogazici.olimpiyatkomitesi.org.tr/

TMOKKocLogo