Tatile çıkmak özellikle insan sağlığı ve psikolojisi için çok önemli bir yere sahiptir. Yıl boyunca kişinin stresini, yorgunluğunu atabileceği, psikolojik olarak güçlenebileceği bir dönemdir ve Türkiye hem tesisler hem de bölgeler bakımında alternatifi bol ve zengin ülkedir.  Fakat bu zenginlikleri tüm vatandaşlarımızın tam anlamıyla kullanabildiği söylenemez.

 Yıllardır toplumumuzda oluşan ‘’ yabancı turistler bizim otellerimizde daha ucuza kalıyor’’ algısını kırabilmek adına 2006 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığının oluşturduğu ‘’ Tatil Herkesin Hakkı ‘’ sloganıyla lanse edilen  ‘’ Erken Rezervasyon’’ dönemi; her geçen yıl artarak acentaların ve tesislerin değişmez olgusu haline gelmiştir. Tabi ki bu süreçte en büyük itici güç tatilcilerin bu kampanyalara verdikleri destek ve ilgilerinden kaynaklanmaktadır. Uzun yıllardır uygulanan erken rezervasyon (early bookings) süreci sayesinde başta kuzey Avrupa ülkeleri olmak üzere Avrupa’nın ve Dünya’nın birçok ülkesinden ülkemize milyonlarca turistin gelmesini sağlamıştır.

 Peki Bu Erken Rezervasyon Nedir ? Avantajları Nelerdir?

Erken rezervasyon kısaca; tatile gidecek kişinin yaz tatili için yaptıracağı rezervasyonu gideceği dönemden aylar öncesinde büyük indirimler ve kolay ödeme koşullarıyla satın almasıdır. Tatilciler bu sayede ‘’yüksek sezon ve kapı fiyatı’’ diye adlandırılan yoğun dönem fiyatları üzerinden %15-%50 arasında değişkenlik gösteren indirimlerden yararlanarak tatillerini daha ekonomik şekilde sağlayabilmektedirler. Çoğu firmanın erken rezervasyon döneminde benzer kampanyalar yapmasından dolayı ilk bakışta aralarından sıyrılabilen çok fazla acenta ve tur operatörü bulunmamaktadır. Ves Turizm %50’ye varan indirimler ve peşin fiyatına 9 taksit imkanı ile diğer firmalardan daha fazla imkan ve seçenek sunmaktadır.

 Erken rezervasyon döneminde en büyük problemlerden biride aylar öncesinde yapılan rezervasyonların iptali konusudur. Her tatilcide olacağı gibi planların değişikliğinde veya başka sebeplerden dolayı tatile gidememe duygusu önceki dönemlerde en büyük risk ve tedirginlik sebebiydi. Bu olaydan dolayı beklenen satışların gelmeyeceğini düşünerek ‘’ erken rezervasyon güvence sigortası’’ adı altında bir tatil sigortası oluşturuldu. Bu sigorta sayesinde çok cüzi rakamlara tatilinizi son 72 saate kadar iptal etme hakkına sahip olabiliyorsunuz.